Ода-кора тӧлысь 19 лунӧ - Коми кывлы да гижӧдлы сиӧм лун

Дона ёртъяс! Пыдди пуктана изьватас! Чолӧмалам тiянӧс коми кывлы да гижӧдлы сиӧм лунӧн! Тайӧ луныс инмӧ быдӧнлы, кодi видзӧ чужан коми кыв, сёрнитӧ сы вылын да сетӧ тайӧ тӧдӧмлунъяссӧ челядьлы, юксьӧ том войтыркӧд коми кывворлӧн озырлуннас
Ода-кора тӧлысь 19 лунӧ - Коми кывлы да гижӧдлы сиӧм лун.

Дона ёртъяс! Пыдди пуктана изьватас!

Чолӧмалам тiянӧс коми кывлы да гижӧдлы сиӧм лунӧн! Тайӧ луныс инмӧ быдӧнлы, кодi видзӧ чужан коми кыв, сёрнитӧ сы вылын да сетӧ тайӧ тӧдӧмлунъяссӧ челядьлы, юксьӧ том войтыркӧд коми кывворлӧн озырлуннас.

Айму дорӧ муслун заводитчӧ чужан кыв пыдди пуктӧмсянь. Чужан кыв – тайӧ медся ыджыд озырлун, кодi кутӧ и cӧвмӧдӧ йӧзлысь олан этш, культура да история.

Тӧждысьӧм да муслун чужан коми кыв дорӧ, сiйӧс вылӧ кыпӧдӧм да пыдди пуктӧм изьвасаяслӧн век вӧлi и эм сьӧлӧмын, вирын. И мед эськӧ тадз лоас пыр. Изьва районын ас оласног кутӧм, ас кыв, культура да традицияяс видзӧм да совмӧдӧм кольӧны медшӧр могъяс пиын.

Сиам ставӧнлы радейтны да сӧвмӧдны чужан коми кыв, пыдди пуктыны мукӧд кывъя войтырӧс да овны вежавидзӧмӧн.

Изьва районӧн юралысь Игорь Норкин
Изьва районса Советӧн веськӧдлысь Татьяна Артеева

19 мая - День коми языка и письменности

Дорогие друзья! Уважаемые ижемцы! Поздравляем вас с Днем коми языка и письменности! Этот праздник касается каждого, кто владеет языком своих предков, разговаривает на нем со своими детьми.

Любовь к своей большой и малой родине начинается с уважения к одному из главных богатств – языку. Ведь родной язык – это живое наследие духовных и нравственных ценностей каждой национальности.

Знание и уважительное отношение к родному языку - это путь к воспитанию уважения к истории и культуре не только своего народа, но и представителей других национальностей, проживающих в районе, республике, стране.

Ижемцы всегда с особой бережностью и любовью относятся к родному языку. Для Ижемского района вопросы сохранения, изучения, бережного отношения к наследию прошлого, сохранения национальной культуры, обычаев и традиций являются приоритетными.

Желаем всем восхищаться родным языком и с уважением относиться к традициям других народов!

Глава муниципального района – руководитель администрации И.В. Норкин

Председатель Совета муниципального района «Ижемский» Т.В. Артеева